Ma, 2009 november 6-án kiváncsi voltam, hány találatot kap a google a REIKI szóra: 11.300.000. Tehát 11 milliónyi oldal, nagyjából. Ha pár oldalt megnyitunk, és csak most barátkozunk a reikivel, szédítő az ajánlat, annyi féle van. Az usui szó sok nevében szerepel, de vannak meglepőbbek is, látunk Ascension, Tera-mai, Karuna, de Tibetit, Shámán Reikit is, és sok-sok másat.
Pontosan nem is tudom megszámolni, de több mint 100-ról hallottam már. És lehet, hogy épp miközben ezt írom, jelennek meg újak. De hát miért? Hogyan lehet az, hogy 100 éve sincs, hogy Usui megkapta ezt a tanítást (kb 1914-ben), és máris ennyi új rendszer jöhetett létre?
Hát először is hasonló gyógyító rendszerek léteztek sokkal Mikao Usui előtt is. Kezdve Tibettel és eljutva Dél-Amerikáig, szinte mindenhol találunk ilyet. Maga Usui is - úgy tünik – régi buddhista szútrák tanulmányozása után alkotta meg a Reikit.
Ha ténylegesen csak a Reiki történelmét vizsgáljuk, akkor az első nagy szétválást 1938 február 21-edikére tehetjük, ekkor kapta meg Hawayo Takata a mesteri beavatást Chujiro Hayasitól. A következő több mint fél évszázadban Takata volt az, aki nyugaton a reikit tanította. Jappánban azonban, az Usui Reiki Ryoho Gakkai (Usui Reiki Gyógyíto Módszer Egyesület) vezetésével mai napig fennmaradt, mi több, virágzott. Sőt, még most is élnek olyan mesterek, akik magától Usuitól tanultak.
Sensei Hawayo Takata 1980-ban bekövetkezett haláláig 22 mestert képezett. A halála után ez a 22 mester találkozott, hogy megválassza a nyugati reiki vezetőjét. 20-an Phillys Lei Furomoto-t, Hawayo Takata unokáját választották. Barbara Ray Webber nem fogadta ezt el, azt mondta, hogy Takata megkérte őt, hogy írja meg a biográfiáját és ezért átadta neki az összes feljegyzését, így csak egyedül Ő van a teljes tudás birtokában, és megalakította a saját reiki-stílusát, amit The Radiance Technique-nek nevezett el.
Takata mester nagyon sokszor a tanfolyamait a tanítványaihoz mérte, egyes csoportoknak másképp tanított szimbólumokat. Emellett egyes mesterek dolgozni kezdtek a szellemi vezetőjükkel, és - Usui-hoz hasonlóan - új tanításokat kezdtek kapni. Ezek a mesterek a szellem ajándékainak tartották ezeket az információkat és kötelességüknek tartották továbbadni a tanítványaiknak. Mások meg a népek hagyományaiban kutatva találtak tanításokat.
Az eredmény az új reiki-stílusok megjelenése volt, amelyek legtöbbször magukba foglalták a tradicionális Reiki alapjait, az Usui-hayasi-Takata vonalat követve. Pédául megemlíteném az Usui-Tibetan Reikit, az Ascension Reikit, Lightarian Reikit, Shambala Többdimenziós Gyógyítást, Raku Kei Reikit, Violet Flame Reikit.
Érdekes még Kathleen Milner munkássága, aki egy szellemi vezetőjétől, akit Sai Baba-nak nevez, több szimbólumot, de ugyanakkor új beavatási procedurát is kapott. Ebből alakult ki például a Sai-Baba Reiki, a Tera-Mai Reiki, a Karuna Reiki, Karuna Ki.
Patrick Scott Ziegler a béke-hadseregben szolgált, először Nepálban, majd Yemenben. Itt ismerkedett meg a szufi miszticizmussal. Majd egyik egyiptomi útja során – ahogy meséli – éjszakára elrejtőzött egyik piramisban és ott kapott beavatást. Ebből a beavatásból és a szufiktól tanultakból jöttek létre a Seichim rendszerek, a Seichim Reiki, az Isis Seichim, Tera Mai Seichem, a Seichem Reiki, a Sekhem, és SKHM, hogy csak egy párat említsek.
Még ide tartoznak azok a rendszerek, amelyek egyes népek hagyományához térnek vissza: Ama Deus Shamanic Healing (valójában nem is mondhatni Reikinek – az Amazonban erdejében élő indiánok több ezer évre visszanyúló gyógyítási rendszere), Celtik Reiki (a régi kelta (ír) szimbólumokhoz kapcsolódik), a Hawai Reiki, Kahuna Reiki, Huna Reiki (mindhárom a hawai hagyományokból jön), Green Tara Seichim ( a Tibeti Zőld Tara imádat és Seichim öszekapcsolása) Maitrivihara Reiki, Medicine Buddha Reiki stb stb stb.
És hogy melyiket is tanuljuk? Meggyőződésem, hogy az összes reiki stílus (legalábbis legtöbbjük) értékes és helyes út és mindegyik ugyanoda vezet – az egészségünk megtalálásához. Halgassunk az intuíciónkra, kerssük meg a nekünk valót. Sok sikert!!!